top of page

תעלה. עומקה כשני מטרים ובתוכה צינור שישה צול, שזה קוטר של 16 ס"מ בערך. הצינור נועד להעביר חומר דלקי ששמו לפי מיטב ידיעתי הוא  MTBE. ביולי 2016 חפרו את התעלה, הניחו את הצינור וסגרו בספטמבר 2016. ברקע רואים את שובר הגלים של הנמל החדש ואם יודעים לאן להסתכל אפשר לראות גם את מיכל האמוניה. זה שנמצא על סדר היום החיפאי כבר זמן רב, אבל עתה יותר מתמיד.

מימין "הים המכונה תיכון" (אסי דיין, גבעת חלפון) ההמשך כלל לא משעשע

סיפור על צינור 6 צול בעומק 2 מטר בחול

ועל חוף ים מט לנפול

בניית שובר הגלים האדיר של נמל המפרץ גורמת להצטברות חול בינו לבין רצועת החוף  

מימין הים המכונה תיכון (אסי דיין, גבעת חלפון) אך ההמשך כלל לא משעשע

אפשר לראות שהצינור בחוץ. "יצא מהתעלה" הנ"ל

התעלה נעלמה, הצינור מתאוור

על מנת להגן איכשהו על הצינור החשוף, חיפו אותו במעיין "חתים" מבטון (בתמונה ממעל). יודעי דבר אמרו לי שמשקל כל חת כזה הוא כ-500 קילוגרם. סדרו אותם יפה בשורה מעל הצינור וקיוו לטוב. החומר שזורם מידי פעם בצינור הוא MBTE שמשמש כתוסף לדלק למכוניות.

זהו, שה"חתים" האלה מבטון, זזו קצת, חלק נשחקו, חלק נעלמו, והים הלם שוב וחתר וגילה עוד צינורות, דקים יותר. התמונה פורסמה ב'הארץ' בכתבה של צפריר רינת על כך שנחשף צינור שמוליך חומר מסוכן בחוף חיפה. בעקבות כך העיתון 'יתד נאמן' התלהב, ביקש (וקיבל) רשות לפרסם.

ואז, באחד המעברים האלה בין מוצ"ש ליום ראשון, למשהי נגמר הכביש. מכוניתה טסה מסוף רחוב חלוצי התעשייה, מעל לצנרת החשופה ונחתה על קו המים/במים. את התמונה צילם עו"ד חיים נתיב והסיפור עם צילומים נוספים נמצא ב'חי-פה'. למרות שהמשרד להגנת הסביבה הורה להציב במקום שומר, בשעת האירוע לא היה איש במקום. התאונה התגלתה רק בבוקר.

הים המשיך וכיסה, ושוב גילה את צינור ה MBTE, ולפעמים טרקטורים הערימו ערמות חול לאורך הצינור. המקום כנראה נהדר לצילומי בר מצווה ולעיתים ל"חתן-כלה". ראיתי גם צוות צילום שהסריט במקום סרט אמיתי.

גם משפחות מוצאות את המקום מתאים לבילו אחר צהריים. במקרה שלנו בנים לחוד ובנות לחוד. הים גורף חול לאזור וממלא את החוף כתוצאה מבניית שובר הגלים החדש, ובתמונה הבאה ניתן לראות את המשטח, מעין 'מניפת סחף' שהתפתחה באזור.

דומה שהמקום עבר תקופה של הרפתקאות ועתה "יירדם" לתקופת קיץ משמימה בעוד שבמקביל הנמל שממול יתפתח ויגדל. המעקב אחרי רצועת חוף חיפאית אומללה זו יימשך ככל שיתאפשר.

לא, המקום לא נרדם. חול החל להגיע כתוצאה מבניית שובר הגלים, ובאופן מוזר המשרד להגנת הסביבה תורם את חלקו בהבאת חול, שוב באופן מלאכותי עם האנייה של EDT. אי אפשר לומר שהמשרד לא עושה דבר.

משפריצים מזרימים חול עם מי ים והאופק מלא בחול נוסף.

חול חדש ושלוליות באזור שהייתה אליו הזרמת חול (ומים). אפשר לטבוע בתוך זה,. יש שומר במקום. לא מציל.  20.5.2017

האזור שהתמלא בחול מסוכן כרגע. אפשר לטבוע בתוך החול המונזל.   21.5.2017

חוף הים של אזור התעשייה של חיפה.    29.5.2017

חוף הים של אזור התעשייה של חיפה.    29.5.2017

חוף הים של אזור התעשייה של חיפה לאחר הזרמת חול מאסיבית. החול מתייבש לאיטו. 2.6.2017

הגיע דחפור, די9 כזה, והחל להזיז את החול באופן מסודר. מעניין אם החול ישאר או יסחף לים. בחורף.  4.6.2017

עברו הרבה מים בים והחול נגרע מהחוף, ושב אליו אם בדרך של הזרמה מלאכותית, ואם באמצעות גלי הים. בתמונה מטה, הזנת חול באמצעות אניה יעודית, אביב 2021:

המשך יבוא

האתר הזה הוא חלק מתשלובת אתרים שעוסקים בחברה ובסביבה

MG_8077-940.jpg
bottom of page