top of page

מגמה ירוקה

משמרת המחאה שהתקיימה מול הבית של שר האוצר משה כחלון 11.8.2016 בערב, היתה קצרה קטנה ואיכותית; הדליקו נרות זיכרון / נשמה, שרו שירים נוגים, וקראו לשר כחלון לקחת אחריות ולפעול נגד התכניות המזהמות העומדות לקרום שלד ובטון נפטא וזיהום נוסף, במפרץ חיפה.
כזכור, בתי הזיקוק לנפט הם המזהם הגדול בישראל ואת אלה עומדים להרחיב ובנוסף, לבנות עוד מתקני זיקוק ואכסון בשטח המכונה 'קרקעות הצפון', הסמוך לבז"ן הנוכחי. הקשר בין הזיהום והתחלואה באזור נבדק לאחרונה (שוב) והוכח על ידי המדענים, אך מסקנות הפוליטיקאים שונות והם פועלים ממניעים הנוחים להם ולחבריהם עתירי הממון. השר כחלון קשור לכל זה באופן פורמלי ומעשי בתוקף תפקידו ואחריות משרדו על מינהל התכנון שהיא יחידת סמך במשרד האוצר וביכולתה וביכולתו להחליט החלטות ולהשפיע משמעותיות לטובת אזרחי מפרץ חיפה. בקשרים האחרים שאינם בתוקף התפקיד נדון בוודאי בהזדמנות אחרת.
תודות למשתתפים ולגיטריסט המוכשר דותן ברמן.

משמרת המחאה היומית ליד הבית של שר האוצר משה כחלון קראה בגרונות ניחרים (צרודים משהו; השבוע השלישי לצעקות כבר החל) לשר הממונה על התכנון והבניה (כחלון) שלא לאפשר בנייה נוספת של מתקנים מזהמים במתחם בתי הזיקוק לנפט ו'בקרקעות הצפון'. חלקה השני של המשמרת יוחד ללימוד ולהכרת ארבע התביעות המשפטיות העומדות נגד בז"ן בענייני זיהום הסביבה. 
היום ברשת ב' הוקדשה תכנית בוקר לעניינים אלה ויותר וכדאי להאזין ('סדר יום' של קרן נויבך, והפעם בהגשת ערן זינגר. חפשו עצמאית) במיוחד לדברים שאמרו שם כתב ערוץ 2 חיים ריבלין, עו"ד אליס גולדמן (מתנועת אומ"ץ) ופרופ' ברחנא, לשעבר רשם הסרטן.

16.8.2016

משמרת מחאה מול הבית של שר האוצר משה כחלון: המחאה הפעם, שמה דגש על מסמך שהפיץ מנהל התכנון (יחידת סמך של משרד האוצר) עם משרד יחצני"ם ובו לכאורה תתכנס המועצה הארצית לתכנון ובניה, לדיון נוסף בסוגיית הרחבת בז"ן, בקרוב. המכתב המרושל לא מופנה למישהו אישית (המכתב אינו ממוען) והוא גם אינו חתום. יש בו שגיאות כתיב וסגנון ותכנו מעיד על יוצריו, והאווירה שבה נוצר: לחץ. 
התכנסו 24 פעילים ושני ילדים וכלבלב. זו הייתה המשמרת הגדולה ביותר נגד הרחבת המפעלים והזיהום מאז קמה הזעקה בסוף יולי 2016 מול הבית של שר האוצר. 8.8.2016 רחוב הירקון, מול בית יד-לבנים, חיפה.

ליהי שחר וכפיר לוי עוכבו אתמול לחקירה במשך 3 שעות במשטרת חיפה. השניים עמדו במשמרת מחאה עם עוד 12 בני אדם ובהם ילד קטן מול הבית של שר האוצר משה כחלון בחיפה. המחאה מרוכזת בתביעה לעצור את התכניות המזהמות של מפרץ חיפה, והפנייה לשר האוצר היא משום שמשרדי התכנון נמצאים תחת חסותו במשרד האוצר.
נגד בז"ן עומדים 4 כתבי אישום פליליים - ודומה שהמעורבים בעניין זה נרדמו יפה על יצועם בעוד שהעצורים וחבריהם התקשו לעכל את האירועים. 
הפעילים מחשבים מחדש את המסלול ודומה שהוא לא ישתנה בהרבה. עם זאת היעדים נותרו כשהיו: הפסקת הזיהומים מהתעשייה הכבדה של מפרץ חיפה, מניעת התרחבות המפעלים הגדולים ועצירת התכניות הגדולות והמזהמות באזור.

יממה לאחר המעצרים של שני הפעילים במשמרת המחאה מול הבית של שר האוצר כחלון, חזרה המשמרת לפעילות ועמדה, על פי דרישת משטרת ישראל מול בית יד-לבנים, כ 150 מטרים מהמיקום הקודם.

 

התכנים לעומת זאת לא השתנו, אולי אף החריפו: חיפה 7.8.2016

פעילי 'מגמה ירוקה'  חילקו בלונים עם הכיתוב "יותר בז"ן יותר סרטן" לעוברים ושבים במרכז זיו בחיפה (שישי 23.9.20167) הפעילים הקימו דוכן הסברה והחתמה הפונה ליועמ"ש מנדלבליט בבקשה לאשר את בקשת יו"ר הועדה הארצית לתכנון ובנייה, לאפשר בחינה מחודשת של הרחבת בז"ן.  קישור לעצומה: - http://act.zazim.org.il/sign/bazan1_he?wa=4
עוד בעניין זה: http://www.yairgil.com/160923-bloons/index.htm

כפיר לוי, ממובילי המשמרות:
"עד עכשיו נגררנו אחרי כתובות שסימנו לנו. הלכנו לועדות הערר, עכשיו אומרים לנו בג"ץ והמועצה הארצית. לא עוד! עכשיו אנחנו מסמנים את הכתובת. יש כאן תופעה שפוגעת באופן מערכתי בבריאות שלנו לאורך שנים הציבור צריך לדעת מי נמצא במערכת, ויכול להשפיע כדי למנוע את העוול הזה".  

יום למחרת נעצר כפיר לוי יחד עם ליהי שחר-ברמן (וידאו אחד למעלה)

מול הבית של שר האוצר (והגנת הסביבה) משה כחלון, בחיפה: משמרת מחאה על אי התערבותו בסוגיות תכנון וסביבה מזהמת במפרץ חיפה, על כך שהוא מאפשר את ההוצאה לפועל של תכנית "קרקעות הצפון" ועל כך שאינו מונע את תכנית הגדלת בתי הזיקוק לנפט. 
אופססס, הוא החליף את תיק 'הגנת הסביבה' בתיק ה'כלכלה' בזמן עריכת הסרטון. ראו כיצד מטיחה פעילת מגמה ירוקה ליהי שחר-ברמן דברים קשים על תפקודו ועל כך שאינו עוצר את המפגעים הצפויים. הדברים מובאים על רקע צילומים מהארובות הפולטות שבמתחם בז"ן ועוד. 30.7.2016.

מול בית שר האוצר משה כחלון בתביעה שידאג למפרץ חיפה. יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובניה הוא מינוי של כחלון. באמצעותו אפשר לקבוע את העתיד לסביבה החיפאית: עוד תעשיה וזיהום והעשרת בעלי ההון או פניה לכיוון יצירתי מתוחכם ולא מזהם. מספיק להאשים את הבריטים במצב, די לחיפה כפח אשפה אזורי, מספיק עם תעשיות נפט שמתאימות לתחילת המאה ה 20.
ראו עוד הסברים - https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10212566280419521&set=a.10206203552635303.1073741826.1459156540&type=3&theater

פורסם בתאריך 4 ביוני 2017

לקראת ישיבת המועצה הארצית לתכנון ובניה, בירושלים על גורל הרחבת בז"ן, מתאספת מידי ערב בתקופה האחרונה, משמרת מחאה מול הבית של שר האוצר משה כחלון בקריאה לעשות את הדרוש ולצמצם את המפעלים המזהמים.
יו"ר המועצה הוא אביגדור יצחקי, מינוי של השר כחלון, לכן באופן ישיר הוא הממונה על עניין זה.

שחרית

פעילי 'מגמה ירוקה' הגיעו הבוקר ב 6 למשמרת מחאה שקטה עם שני שלטים גדולים.
ב-יום שלישי 6.6, יתקיים הדיון המכריע והמשפיע ביותר על חייהם ובריאותם של תושבי מטרופולין חיפה. בז"ן ממשיכים לדרוש להרחיב את בתי הזיקוק, והפעילים הסביבתיים מתנגדים לכך בתוקף.
מגמה ירוקה בפייסבוק: "עמדנו כשעה וחצי, במהלכה ביקרה אותנו ניידת משטרה ועוד מספר מאבטחים שנראו מאוד מודאגים מכמה פעילי סביבה שעומדים עם שלט. את השוטרים, לשמחתנו, זה לא ממש עניין. לפחות בחיפה עדיין מותר לעמוד עם שלט." https://www.facebook.com/megamatechnion/  

המועצה הארצית לתכנון ובניה תקיים דיון דחוף בסוגיית הסדרת בתי הזיקוק. יו"ר המועצה הוא מינוי של שר האוצר ולכן משמרת המחאה פונה לשר כחלון.
מגמה ירוקה ופעילים אחרים יהיו שם בכדי לומר בז"ן לא מעל החוק! כן להסדרה, לא להרחבה! רוצים אוויר נקי, נמאס מזיהום האוויר.

עוד:
ראש העיר נשר - מספר (2017) על האוויר הנקי בעירו: "שבתי הזיקוק יישארו במקומם. האויר בנשר נקי" https://youtu.be/Kk2f0zhnK2Q

סגנית ראש העיר נשר מודאגת (2014) מזיהום האוויר בסביבה: https://youtu.be/qTFOmZY5jl4

13/1/2018 רחבת הסנמטק החיפאי.
כ-250 מפגינים התקבצו בלילה קריר של אמצע ינואר במחאה על אי סדרים בקרב בכירי המדינה, דהיינו השחיתות שפשתה בשלטון. המפגינים הצביעו על "פרשיות האלפים" בהם ראש הממשלה נתניהו מעורב לכאורה במישרין ובעקיפין, ועל העובדים עמו ומקורביו שנחקרים לפרקים בעניינים ששלטון נקי מרבב לא היה עוסק בהם.

בווידאו, ישי וולפוביץ', פעיל מגמה ירוקה נואם מול הקהל ומסביר כיצד אי הסדרים נוגעים במפרץ חיפה, בזיהום האוויר הנוכחי ובזה שעוד יגיע.

המנוטרת ביותר בעולם
כתבה ב'העין השביעית', 27.12.2017
bottom of page